Pamiętam jak dziś, gdy pierwszy raz zagrałem w padel z ludźmi znalezionymi przez aplikację. Miałem kilka lat doświadczenia w tenisie, przez co z ankiety, którą wypełniłem przy rejestracji wynikało, że mam poziom 3.1. Nic mi to nie mówiło. Pomyślałem – sprawdzę się. Wynik? 6:2, 6:0 dla rywali. Porażka bolała, ale była nauczką, że znajomość tenisa choć bardzo pomaga… nie gwarantuje sukcesu w padlu. Oto lista kilku najważniejszych zasad, których warto przestrzegać, by po przegranym meczu nie usłyszeć – „trenujesz tenisa, prawda?”
1. Nigdy nie lekceważ przeciwnika
Padel nie jest sportem tak wymagającym fizycznie jak tenis. Tu liczy się głównie technika, precyzyjność i dobre ustawienie na korcie. Jeśli masz 20 lat i zaczynasz swoją przygodę z padlem, nie zdziw się, gdy 60-latek praktyjący od 10 lat da ci fory. W tym sporcie wiek ani płeć nie grają roli.
2. Nie zostawaj z tył kortu
W tenisie piłkę najczęściej uderzamy daleko od siatki. Sytuacja, w której zawodnik wbiega w głąb kortu oznacza jego rychłą wygraną bądź przegraną. W padlu jest inaczej. Naszym zadaniem jako drużyny atakującej jest zawsze utrzymanie pozycji przy siatce tak, by przeciwnik miał mniej czasu na reakcję. Może próbować posłać nam szybkie, niskie piłki szukając luki w murze, badź lobować górą. Boisko jest jednak na tyle małe, że w przypadku lobu, spokojnie zdążymy wrócić do tył.
3. Nie graj siłą
Częstym błędem tenisistów jest myślenie, że im mocniej uderzą piłkę, tym większą trudność sprawią przeciwnikowi. Czasem tak jest, ale nie zawsze! Pamiętajmy o ścianach. Mocna piłka, wyżej się odbije, dając przeciwnikowi więcej czasu by ją odbić. Jeśli rywal jest daleko, warto uderzyć ją lekko i podciąć, żeby nie miał czasu dobiec.
4. Nie używaj cały czas top-spinu
O czym mowa? O rotacji jaką nadajmy piłce w momencie uderzenia. Piłki w tenisie dużo częściej mają rotację górną (lecąc, kręcą się górną częścią w kierunku rywali). W ten sposób nawet bardzo mocno uderzona piłka zakręca w locie uderzając w granicach kortu. Piłka z tą rotacją odbija się jednak od ściany bardzo wysoko. W padlu daje to wręcz okazję do ataku rywali. Lepiej nadać piłce rotację wsteczną (slice). Uderzona od ściany, piłka szybko powróci na ziemię.
5. Pamiętaj, że nie grasz sam/a
W padlu bardzo często zdarza się, że nasz partner musi wrócić do tylnej ściany, by uderzyć piłkę, która jest za nim. Nie widzi w tym czasie rywali. Informuj go gdzie są. Krótkie „prawa przy siatce!”, czy „Obaj z tył!” to informacje na wagę złota.
Grzech śmiertelny – naucz się zasad
Już poza listą typowych błędów tenisistów warto wspomnieć o rzeczy, która wydaje się oczywista, mianowicie o znajomości zasad gry w padel. Błędne odruchy wynikające z przyzwyczajenia do tenisa na pewno spotkają się ze zrozumieniem innych graczy. Nieznajomość podstaw gry wzbudzi natomiast irytację, ponieważ pozostałe osoby, zamiast grać, będą musiały poświęcić czas na wyjaśnienie wszystkiego. Jeżeli więc nie wiesz jeszcze, jak gra się w padel, nadrób zaległości i przeczytaj nasz wpis – Zasady gry w padel.