Milczenie NIE jest złotem
Czy początkujących padlistów można rozpoznać z zamkniętymi oczami? Odpowiedź brzmi – tak, bo często grają po cichu – nie odzywając się do siebie. Instrukcje głosowe pomiędzy zawodnikami są integralną częścią gry w padel. Poprawna komunikacja, przeważnie lekceważona na treningach, może być czynnikiem decydującym o zwycięstwie bądź porażce. Dzięki sygnałom werbalnym możemy zdradzić pozycje przeciwników, oraz dać wskazówki dotyczące następnego uderzenia piłki.
Kiedy możemy się odzywać?
Komunikacja między zawodnikami jest dozwolona zawsze, dopóki nie dekoncentrujemy rywala, a to co mówimy nie jest niestosowne.
JAK się komunikować?
- “Po pierwsze, nie szkodzić”. W myśl tej zasady, jeśli kolega lub koleżanka z drużyny daje nam sygnał, że nasze instrukcje bardziej dekoncentrują, niż pomagają – zaprzestajemy ich.
- Nasze komunikaty powinny być krótkie (dwu/trzywyrazowe), łatwe do zrozumienia i wydawane najwcześniej jak to możliwe.
- W pierwszej kolejności podajemy ważniejsze informacje. Przykładowo – gdy chcemy by nasz współzawodnik zagrał na dalej ustawionego rywala – „lewy z tył!” będzie lepszym komunikatem niż „prawy pod siatką!”. Zamiast procesować informację nasz kompan dostaje na tacy kierunek uderzenia.
- Nie istnieje żaden stały, zdefiniowany zbiór komend w padlu. Grając z nową osobą ważne jest nauczenie się jej “języka gry”. W przeciwnym wypadku może dojść do nieporozumień.
Oto jaskrawy przykład:
Krzycząc “mój pod siatką” w grze amatorskiej prawie wszyscy mamy na myśli przeciwnika na wprost siebie. Tego, z którym rozgrzewamy się przed meczem. Znany trener, Manu Martin zrobił ankietę wśród profesjonalnych graczy i okazało się, że dużo z nich mówiąc “mój” ma na myśli przeciwnika po przekątnej, bo to z nim częściej wymienia piłki w czasie meczu.
Przykładowe komunikaty
- Lokalizujemy rywali, gdy współzawodnik jest do nich tyłem lub patrzy w górę (obaj idą, twój zostaje, lewa z tył)
- Podpowiadamy gdy widzimy, że nadlatująca piłka leci w ścianę zamiast w kort (puść, zostaw, uwaga, Eeee!)
- Podczas wybicia piłki przez ścianę boczną wskazujemy, czy wyleci za kort, czy odbije się i upadnie w środku (wyjdź, zostań)