Tenis i squash to gry, które już na stałe zagościły w świadomości miłośników sportów polegających na odbijaniu piłki. W sklepowych półkach pojawia się jednak nieśmiało nowy rodzaj rakiety – rakiety do padla. Czym jest padel? Laik powie, że tenisem na mniejszym korcie. Ten kto w padla zagrał – że narkotykiem, bo jak raz spróbujesz, to będziesz chciał więcej.
Czym się wyróżnia padel
Padel na pierwszy rzut oka wygląda jak tenis na mniejszym korcie. Od tenisa różni się jednak w kilku znaczących kwestiach:
- kort jest 3 razy mniejszy od tenisowego i otaczają go ściany będące elementem gry,
- rakieta do padla nie posiada naciągu i wyrabiana jest z lekkich i trwałych materiałów,
- piłka pod pewnymi warunkami może odbijać się od ścian, przez co gra nabiera dynamiki squasha,
- piłki są minimalnie mniejsze od tenisowych i mają niższe ciśnienie,
- serwis wykonuje się od dołu, po uderzeniu piłki o ziemię, a nie od góry jak w przypadku tenisa.
Jak przebiega gra
W padel najczęściej gra się w dwuosobowych zespołach (debel). Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, żeby grać w singla, choć ta opcja nie jest bardzo popularna. Przeciwnicy znajdują się po dwóch stronach siatki przebiegającej przez środek kortu i przebijają rakietą piłkę na drugą stronę. Pod tym względem padel nie różni się zatem od tenisa. Także punktacja jest taka sama jak w tenisie. W każdym gemie zdobywa się kolejno 15, 30 i 40 punktów. 6 gemów drużyny przy przewadze co najmniej dwóch, to set. 2 wygrane sety dają zwycięstwo. Więcej szczegółów o przebiegu rozgrywki znajdziesz we wpisie o zasadach gry.