Temperatura, wilgotność powietrza, wysokość nad poziomem morza. To brzmi jak 3 całkiem niezłe wymówki po przegranym meczu. Ale podchodząc do tematu na poważnie – co sprawia, że w pewnych warunkach klimatycznych jedni zawodnicy radzą sobie lepiej, a inni gorzej? Dlaczego komentatorzy wracają do tego tematu praktycznie przy każdym turnieju?
Prawda jest taka, że wspomniane czynniki atmosferyczne mają diametralny wpływ zarówno na sprzęt do padla jak i samą rozgrywkę. Można to porównać do rodzaju nawierzchnii w tenisie. Nie tak dawno Roger Federer był mianowany królem kortów trawiastych, a Rafael Nadal ziemnych. W padlu klimat ma znaczenie do tego stopnia, że pomimo użycia tej samej wykładziny, kort może być szybki lub wolny. I tak na tą chwilę (rok 2022) na kortach szybkich dominują Ale Galán i Juan Lebrón, a na wolnych Sanyo Gutierrez y Augustín Tapia.
Temperatura
Jak zmiany temperatury wpływają na grę? Zacznijmy od piłek i krótkiego przypomnienia z fizyki. Przed nami równanie Clapeyrona:
p*V = n*R*T
gdzie p to ciśnienie, V to objętość, n to liczba moli gazu, R to uniwersalna stała gazowa, a T to temperatura.
Wraz z temperaturą zwiększa się ciśnienie wewnątrz piłek. Co za tym idzie, w ciepły dzień piłka odbijać się będzie mocniej niż przy zimnej pogodzie.
Przejdźmy do rakiet. W ich rdzeniu jest guma, również wrażliwa z zmiany cieplne. Pod wpływem wysokiej temperatury głowica może być bardziej miękka, a co za tym idzie mieć gorszą precyzję i siłę uderzenia. Producenci gumy EVA przestrzegają, że przy ponad 50 stopni C rakieta narażona jest na utratę właściwości mechanicznych. Niejednokrotnie profesjonalni gracze w czasie turniejów w te najbardziej upalne dni korzystali z chłodziarek by obniżyć temperaturę rakiety (np. F. Stupaczuk, A. Ruiz, czy siostry Sanchez). Praktyka ta nie jest jednak popularna, ze względu na krótkotrwałe jej działanie.
Wysokość n.p.m.
Im wyżej nad poziomem morza się znajdziemy tym szybsze będą i mocniej będą się odbijać piłki. Ma na to wpływ ciśnienie atmosferyczne i gęstość powietrza. Dlatego używamy innych piłek grając na terenach nizinnych, a innych na wyżynnych. Zauważmy, że producenci zazwyczaj mają w ofercie kilka typów piłek… Te reklamowane jako szybsze idealnie nadadzą się do gry nad samym morzem.
Wilgotność
To kolejny czynnik, który wpływa zarówno na piłki jak i na rakiety… Im większa wilgotność tym wolniejsze są piłki i gorsze odbicie mają. Zmoczona guma trzonu rakiet staje się bardziej miękka.
Wysoka | Niska | |
Temperatura | kort szybki | kort wolny |
Wysokość n.p.m. | kort szybki | kort wolny |
Wilgotność | kort wolny | kort szybki |
Wnioski
- Opisane powyżej czynniki atmosferyczne mogą mieć wpływ na dynamikę rozgrywki. Gracze preferujący szybką grę, opartą na mocnych uderzeniach i kondycji fizycznej lepiej odnajdą się na kortach szybkich. Mogą jednak stracić swoją przewagę na kortach wolnych, gdzie piłka nie tak łatwo opuszcza boisko i o wyniku decydują inne walory zawodników.
- Dynamikę gry można kontrolować dobierając odpowiedni rodzaj piłek.
- By chronić rakietę przed uszkodzeniem, warto unikać jej ekspozycji na duże temperatury (np. zostawienie w bagażniku w upalny dzień), czy wilgoć.
źródła:
– https://www.padelazo.com/2019/05/como-es-cesped-artificial-pista-world-padel-tour/