Wstęp
Wolej to uderzenie, które używa się w padlu najczęściej. Według statystyk jest on wykorzystywany w 24-25% przypadków (mowa o grze profesjonalnej). Stanowi fundament ataku u większości zawodników.
Wykonanie
W woleju piłkę zagrywamy z powietrza, najczęściej gdy jesteśmy w niedalekiej odległości od siatki, a rywal posyła nam niskie uderzenie. Używamy chwytu kontynentalnego, niezależnie czy uderzamy z prawej, czy z lewej strony. Jest to najbezpieczniejszy wybór, bo stoimy w małej odległości od rywali – zmiana sposobu trzymania rakiety mogłaby trwać zbyt długo. Przyjrzyjmy się poszczególnym fazom wykonania.
Wolej forhendowy (volea de drive)
I. Jesteśmy niedaleko siatki i chcemy przyjąć prawidłową pozycję oczekującą. Ustawiamy się więc przodem do zagrywającego rywala, w lekkim rozkroku i na ugiętych nogach. Rakietę trzymamy przed sobą, tak by jej głowa spoczywała powyżej naszych dłoni. Ciężar ciała jest przenosimy do przodu – na palce stóp. Interpretujemy zagranie rywali. Gdy piłka nadlatuje przechodzimy do fazy drugiej – uzbrojenia.
II. Otwieramy ku zewnętrznej stopę po tej stronie, po której chcemy uderzyć. Równocześnie skręcamy tułów w tym samym kierunku. Wykonujemy zamach rakietą. Tutaj uwaga – zauważmy, że cofnięcie ręki nie jest duże. Jeśli mamy na to dużo czasu możemy zrobić większy wymach – blokuje nas dopiero pozycja tułowia.
III. Uderzenie odbywa się równolegle z wykrokiem nogi przeciwstawnej (uderzamy po lewej stronie – robimy wykrok prawą nogą. I na odwrót). Ważne jest przeniesie całej naszej masy na wystawioną nogę. To ruch ciała do przodu generuje siłę – nie ramię. Naszym celem jest przemieszczenie się w kierunku, w którym chcemy uderzyć – nie z którego nadlatuje piłka. W przeciwieństwie do normalnego forhendu i bekhendu (po odbiciu piłki o ziemię) wolej uderzamy na sztywnym nadgarstku. Zagrywamy ruchem tnącym (wideo poniżej) by nadać piłce wsteczną rotację. W momencie styku z piłką rakieta znajduje się przed naszym ciałem.
IV. W fazie końcowej ramię wytraca prędkość zezwalając na płynny ruch. Ważne dla trenera jest obserwowanie tego fragmentu zagrania ze względu na to, że wskazuje czy poprzednie etapy zostały wykonane prawidłowo. Często u młodszych zawodników dochodzi do zbyt krótkiego wykończenia, co może skutkować uderzeniami defensywnymi… które jedynie blokują, a nie – nadają piłce impet.
Wolej bekhendowy (volea de revés)
Poniżej zamieszczamy dwa nagrania, w których poprawne wykonanie woleju prezentuje nam były mistrz świata – Fernando Poggi
źródła:
http://repositorio.ucam.edu/bitstream/handle/10952/4020/Libro%20de%20P%C3%A1del_P.pdf?sequence=1&isAllowed=y
https://www.youtube.com/watch?v=ECbINFKlPTs&t=104s&ab_channel=MejoraTuPadel